Základné pravidlá grilovania

Nikdy nebolo grilovanie tak jednoduché a pohodlné ako s dnešnými Weber produktmi na grilovanie. Základné pravidlá grilovania by ste si však mali bezpodmienečne pamätať a perfektnému pôžitku z grilovania už nebude nič stáť v ceste. Zhrnuli sme pre vás to najdôležitejšie.

 

Je to tá najdôležitejšia súčasť OGS “Originálneho grilovacieho systému” Weber. OGS znamená, že u firmy Weber sú všetky grily technicky premyslené. Vzdialenosť medzi zdrojom žiaru a grilovaným pokrmom i objem grilovacieho kotla sú optimálne vypočítané, takže vzniká správny a predovšetkým regulovateľný pomer cirkulácie žiaru a prívodu vzduchu.

Zadržané teplo pod poklopom zabezpečí, že grilovaný pokrm bude zo všetkých strán a zároveň tiež rýchlejšie, rovnomernejšie a šetrnejšie opečený.

V neposlednom rade umožňuje poklop presne regulovať žiar a využívať rôzne grilovacie metódy. A tým ešte len začína pravý pôžitok z grilovania.

  • Prečítajte si prosím pozorne podrobný návod na obsluhu.
  • Gril postavte vždy na pevný, rovný podklad. Gril nesmie nikdy stáť v priechodoch alebo iných tesných miestach.
  • Držte prosím malé deti a domáce zvieratá v bezpečnej vzdialenosti od grilu.
  • Na ochranu rúk pri manipulácii s horúcim grilom by ste mali vždy používať žiaruvzdorné grilovacie rukavice a kvalitné dlhé grilovacie náradie.
  • Na horúci grilovací rošt nikdy nestriekajte olej. Ak je to naozaj nutné, dajte prednosť kuchynskej utierke napustenej olejom, ktorou rošt potrite. Ideálnym riešením je použiť olej skôr k marinovaniu grilovaného pokrmu.
  • Dbajte prosím pri grilovaní na svoje oblečenie – ľahko zápalné látky nie sú pre prácu pri grile vhodné! Mali by ste zásadne nosiť grilovaciu zásteru, ktorá ochráni váš odev pred žiarom a prípadným postriekaním tukom.
  • Na hasenie plameňov nikdy nepoužívajte vodu.

Bezpečnostné pokyny pre grilovanie na drevenom uhlí

  • Tekutý podpaľovač je bezpečnostné riziko – radšej ho úplne vynechajte. Použite namiesto toho napr. Podpaľovacie kocky Weber.
  • Štartovací komín používajte na grilovacom rošte, nie na zemi.
  • Grilovacia rukavice je povinnosť.
  • Žeravé uhlíky po grilovaní uhaste; uzatvorením vetracích otvorov (One Touch Systém) a vetracieho prieduchu poklopu.
  • Uhlie po grilovaní nechajte cez noc vychladnúť a odstráňte ho po minimálne 12 hodinách.

Bezpečnostné pokyny pri grilovaní na plyne

  • Pri zapaľovaní musí byť poklop vždy otvorený.
  • Záchytné misky na odkvapkávajúci tuk pravidelne kontrolujte a čistite.
  • Plyn odpojte vždy najskôr pri grile, potom zatvorte fľašu.

Bezpečnostné pokyny pre elektrický gril.

  • Pripájajte len k jednotlivo zaisteným zásuvkám – nepoužívajte rozdvojky.
  • Elektrické prípojky chráňte pred vlhkom.
  • Okartáčujte opatrne ešte horúce vykurovacie tyče medenou grilovacou kefou.

Drevené uhlie

Grilovanie na drevenom uhlí zvládnete hravo sa zapaľovacími pomôckami firmy Weber, ktorá ponúka najrôznejšie grilovacie brikety a uhlie. Základné pravidlo: Drevené uhlie sa síce rýchlejšie rozpáli, ale brikety dlhšie tlejú. Zapaľovať by ste mali každopádne špeciálnymi produktmi, ako sú napr. Podpaľovacie kocky Weber. Tým sa dá dosiahnuť bezpečne a jednoducho perfektného žiaru. Podstatným vybavením je štartovací komín Weber Rapid Fire:

  • Naplňte požadované množstvo uhlia.
  • Zapáľte tri podpaľovacie kocky na palivovom rošte.
  • Štartovací komín Weber Rapid Fire umiestnite nad kocky.
  • Počkajte, až bude povrch uhlia biely.
  • Žeravé uhlie nasypte do grilovacích košíkov – (pozor na odlietavajúce iskry) – hotovo!

Plyn

Takto optimálne predhrejete svoj gril pre skutočný pôžitok z grilovania:

  • Najskôr otvorte poklop – potom ventil plynovej fľaše.
  • Otočte predné / prvý regulačný gombík do polohy “hoch / high” (štart) a čakajte 2 až 3 sekundy, aby sa mohol plyn nahromadiť v zásobníku zapaľovaní.
  • Potom stlačte tlačidlo zapaľovača. Horák by mal pri prvom alebo druhom stlačení okamžite horieť.
  • Akonáhle prvý horák hreje, otvorte ďalšie horáky rovnako do polohy “hoch / high” (štart).
  • Zatvorte poklop a teraz gril predhrejte na teplotu 300 ° C.
  • Narovnajte pokrmy na grilovanie na grilovacom rošte a upravte prívod plynu horákov na teplotu vhodnú pre daný recept a spôsob prípravy.

Elektro

Príprava pokrmu na elektrickom grile je úplná hračka:

  • Jednoducho predhriať najmenej 25 minút pri uzavretom poklope, čím docielite vysoké teploty.

Priama metóda grilovania

Priame grilovanie s rovnakou teplotou na celom grilovacom rošte. Pre rýchlu prípravu klobások, zeleninových špízov a podobných pokrmov je táto metóda obzvlášť vhodná. Doba grilovania <30 minút.

Nepriama metóda grilovania

Pre veľké kúsky, ako napr. Pečienka alebo celá hydina, je naproti tomu vhodnejšie nepriame grilovanie. Pri tomto spôsobe sa rozloží zdroja tepla na okraj grile, a tým sa zabráni, aby priamy žiar spálil grilovaný pokrm zvonku, skôr než bude hotový vnútri. Ide o podobný spôsob prípravy ako v teplovzdušnej rúre. Doba grilovania> 30 minút.

Metóda grilovanie 50/50

polovicu, a tým vzniknú dve rozdielne tepelné zóny. Veľmi vysoká teplota nad zdrojom tepla slúžia pritom k predgrilovaniu – v nepriamej zóne sa potom pokrm šetrne dopeká. Zvlášť stredne veľké kúsky sú veľmi jemné a šťavnaté.

Pre perfektný pôžitok z grilovania potrebujete okrem perfektného vybavenia tiež kvalitné suroviny. V tomto prípade sa oplatí navštíviť špecializovaný obchod, pretože len tam obdržíte spoľahlivé informácie o produktoch. Lebo kým ryba a zelenina sú vždy čo najčerstvejšie, hovädzie mäso by malo byť aspoň dva týždne odležané. Buďte pri plánovaní menu flexibilní a nechajte sa inšpirovať aktuálnou ponukou. Najdôležitejšie pokyny na prípravu jedál nájdete tu:

Všeobecné pokyny

Priame alebo nepriame grilovanie alebo od každého niečo? Prečítajte si recept a inštrukcie k príprave grilu.

Nepokúšajte sa ušetriť čas tým, že pokrm položíte na gril skôr, než je nachystaný na grilovanie. Nechajte uhlie horieť tak dlho, až je ľahko pokryté popolom. (Vetracie prieduchy nechajte pritom otvorené, aby oheň nezhasol.) Uistite sa, či sa grilovaný pokrm na zatvorený gril vojde. Medzi grilovaným pokrmom a poklopom by mala vzniknúť vzdialenosť najmenej 2,5 cm. Odolajte pokušeniu každých pár minút nadvihovať poklop a pozerať sa, ako grilovanie pokračuje. Zakaždým, keď zdvihnete poklop, uniká teplo, takže potom trvá dlhšie, než môžete jedlo postaviť na stôl. Ak v recepte nie je uvedené inak, obráťte grilovaný pokrm počas grilovania len raz. Ak grilujete so zavretým poklopom, zabránite vzniku plameňov, skrátite dobu grilovania a celkový výsledok bude potom chutnejšie. Odolajte tiež pokušeniu grilovaný pokrm napr. Hamburger stláčať, len by tým stratil nádherne šťavnatú chuť. Ak grilovaný pokrm zľahka potriete olejom, bude sa grilovať rovnomernejšie a neprilepí sa k roštu. Nanášajte olej vždy na grilované kúsky, nie na grilovací rošt.

Hovädzie mäso

Nikdy nevynikne prirodzená chuť hovädzieho mäsa lepšie ako pri barbecue, či už ide o perfektné steak alebo šťavnaté rebro. Vyberte prerastené mäso, to sú najlepšie kúsky pre barbecue. Ak chcete pripraviť jemný, šťavnatý steak, nechajte mäso 20-30 minút odpočívať pri izbovej teplote a osoľte ich až krátko pred grilovaním. Potom, čo odstránite steak z grilu, nechajte ho odpočívať 5-10 minút, aby sa šťava znovu natiahla do mäsa.

Menej šťavnaté steaky, ako napr. Kúsky z boku, by ste mali pred grilovaním marinovať. Aby bolo mäso jemnejšie, mala by marináda obsahovať substanciu obsahujúce kyseliny, napr. Ovocnú alebo zeleninovú šťavu, jogurt, víno alebo ocot.

Najlepší hamburger získate, keď ho len zľahka vložíte do formy. Netlačte na neho obracačkou dole – stratil by tak svoju šťavu.

Jahňacie mäso

Jahňaciemu obzvlášť prospieva intenzívny žiar plameňov. Je prirodzene tučnejšie ako iné druhy mäsa, tzn. že by ste ich mali pred položením na gril naklepať, aby ste minimalizovali vzplanutia. Vyberte si jahňacie mäso s kosťami. Mäso by malo byť skôr mierne červené než ľahko bielej.

Namleté jahňacie mäso sa griluje, rovnako ako iné namleté druhy mäsa, pri vnútornej teplote 72 ° C (medium). Iné steaky a kúsky mäsa možno bezpečne grilovať pri vnútornej teplote 60 ° C (na anglický spôsob).

Ak grilujete jahňacie karé, obaľte konce kostí alobalom, aby nezhoreli.

Bravčové mäso

Väčšina barbecue omáčok obsahuje cukor, ktorý veľmi ľahko horí, preto naneste marinádu až v posledných 10 až 20 minútach grilovacej doby, aby cukor nezhorel.

Nikdy rebrá nepredvarujte, stratili by akúkoľvek arómu. Namiesto toho ich grilujte pomaly pri nízkej teplote nepriamou metódou.

Kotleta je pre grilovanie najvhodnejšia s hrúbkou 2,5 cm alebo viac. Najlepšej chuti pri kotlete dosiahnete, keď ju ľahko potrete štetcom namočeným v oleji a opečiete ju ako steak. Grilujte pri nepriamej strednej teplote až do konca.

Filety môžete bezpečne zložiť z grilu pri vnútornej teplote 68 ° C, ak sú zakryté alobalom a päť minút odpočívajú, než ich začnete krájať. Počas tejto doby by mala vnútorná teplota stúpnuť na 71 ° C. Použite pre istotu teplomer na mäso.

Zverina

Zverina nemusí byť vždy naložená v mlieku. Dá sa použiť aj cmar, pivo, víno alebo šťava s vysokým obsahom kyselín. Ako príloha k srnčiemu sú vhodné americké zemiaky-wedges, slané zemiaky, pyré, pyré zo sladkých zemiakov, sladké zemiaky-wedges, tekvicové hranolky a / alebo kapustové taštičky.

Zverinu môžete marinovať na rôzne spôsoby. Ťažko určiť ten najlepší, napr. s jogurtom, curry, rímskou rascou a marhuľovou marmeládou. Šťavu k pokrmu z diviny získate, keď mäso zo všetkých strán ugrilujeme, dáte do grilovacej formy spolu s koreniacou zmesou (zmes koreňovej zeleniny, napr. karotky, zeleru, petržlenu, póru, cibule a byliniek, ako napr. petržlenovej a zelerovej vňate alebo tymianu ; v rôznom zložení podľa krajiny alebo regiónu) a s červeným vínom a dokončíte grilovanie presne podľa zodpovedajúcej doby prípravy.

Hydina

Tu platí všeobecné pravidlo, že polovičky vykostených kuracích pŕs zbavených kože je najlepšie grilovať pri priamej teplote 8-12 minút alebo tak dlho, až je mäsová šťava číra a mäso už nie je vo vnútri ružové. Otočte ich raz v polovici grilovacej doby. Grilujte polovičky kuracích pŕs s kosťami pri nepriamej teplote 30-40 minút. Strana s kosťami je pritom naspodku. Keď je masová šťava číra alebo mäso už nie je vo vnútri ružové, je pokrm hotový.

Pokiaľ máte radi chrumkavú kožu, položte prsia stranou s kožou na päť minút nad priamou strednú teplotu.

Celé kura alebo celá morka sú hotové, keď je masová šťava číra a je dosiahnuté vnútornej teploty 75 ° C v prsnej časti a 80 ° C v najsilnejšom mieste krídla.

Keď kontrolujete teplotu celej hydiny, dbajte na to, aby sa teplomer nikdy nedotkol niektoré kosti. To by mohlo viesť k chybnému výsledku.

Ryby a morské plody

Ryba je na grile veľmi rýchlo hotová, preto sa nikdy nevzďaľujte ďaleko od grilu.

Filety potrite štetcom namočeným v oleji alebo postriekajte olejom, aby sa neprilepili ku grilovaciemu roštu. Keď položíte rybu na grilovací rošt, môžete s ňou navyše ľahko pohnúť zo strany na stranu, aby sa jemné mäso neprichytilo.

Ryba je perfektne ugrilovaná, keď je napospol ľahko sklovitá. Zasuňte ostrý nôž medzi vrstvy rybieho mäsa a nadvihnite ho, aby ste dobre videli dovnútra. Ak je ryba vnútri príliš priesvitná, dajte jej ešte jednu alebo dve minúty.

Zelenina

Chceli by ste to na svojej nasledujúcej grilovacej party vyskúšať? Podávajte grilovaný špargľu. Je to jednoduché a lahodné!

Väčšina druhov zeleniny sa griluje rýchlo, takže je potrebné ju nespúšťať z oka.

Strukoviny

Namočte napr. kukuričný klas na jednu hodinu, vytiahnite ho z vody a nechajte dobre odkvapkať. Grilujte nad priamym žiarom 25-30 minút a príležitostne ho obracajte.

Omáčky a marinády

Nič nedodá vášmu grilovanému mäsu lepšiu chuť ako omáčky alebo marinády.

Väčšina barbecue omáčok obsahuje cukor, ktorý veľmi ľahko horí, preto by ste nimi nemali grilovaný pokrm potierať skôr ako v posledných 10 až 20 minútach grilovania.

Dezerty

Polka broskyne, banány alebo polovica ananásu sú mimoriadne chutné a môžete ich dekoratívne servírovať s vanilkovou zmrzlinou.

Hlavnú prácu pri čistení urobia plynové a elektrické grily samy. Musíte ich jednoducho len zahriať na maximálnu prevádzkovú teplotu, až zvyšky po grilovaní zhoria. Špeciálnymi kefami sa potom posledné zvyšky z ešte horúceho grilovacieho roštu ľahko odstrania.

  • Čistite a vymieňajte pravidelne misky na zachytávanie tuku.
  • Rošty je nutné pri vysokej teplote vypáliť, očistiť kefou a popr. použiť čistič na grily značky Weber.
  • Smaltované a vonkajšie časti grilu čistite len špeciálnymi čističi na opekanie.
  • POZOR: Liatinu čistite len ručne, nikdy nie v umývačke riadu.

Postup: Perfektný steak by mal byť najmenej 4 cm vysoký, rovnomerne mramorovaný a odležaný 3-4 týždne. (Spýtajte sa svojho budúceho najlepšieho priateľa – svojho mäsiara.)

Steak vytiahnite 2-3 hodiny pred prípravou z chladničky a na horúcom Sear Grate alebo Sear Station grilujte približne štyri minúty na každej strane – podľa typického mriežkovania sa pozná pravý majster grilu!

Potom aspoň štyri minúty na každej strane nechajte odpočívať pri nepriamej teplote.

Kľúč k úspechu: vnútorná teplota 56-58 ° C (medium).

Podávajte s hrubou soľou, čerstvým korením a omáčkou Weber Good Old BBQ a naozaj si pochutnáte.